2014 ALL STATE FORM (Adobe Acrobat Reader File)

MEMBERS OF ALL STATE TEAMS WILL BE PRESENTED THEIR AWARDS AT THE MHSIBCA ANNUAL AWARDS BANQUET ON APRIL 27 - ROYAL SCOT LANES IN LANSING


MHSIBCA 2014 ALL STATE TEAMS

Awards for All State Athletes are distributed at the MHSIBCA Annual Awards Banquet  April 27th at Royal Scot Bowling and Banquet Center in Lansing. Ticket order deadline is April 21st! Click the link for MHSIBCA Annual Awards Banquet for ticket order form.

2014 BOYS DIVISION 1 ALL STATE
2014 BOYS DIVISION 2 ALL STATE
2014 BOYS DIVISION 3 ALL STATE
2014 BOYS DIVISION 4 ALL STATE
2014 GIRLS DIVISION 1 ALL STATE
2014 GIRLS DIVISION 2 ALL STATE
2014 GIRLS DIVISION 3 ALL STATE
2014 GIRLS DIVISION 4 ALL STATE

2014 GRADUATING SENIOR BOYS ALL ACADEMIC
2014 GRADUATING SENIOR GIRLS ALL ACADEMIC

If a coach feels any athlete was inadvertently omitted, the coach should contact Tom Stockton immediately! Others who have questions may also contact Rob Ploof.

2013 ALL STATE TEAMS
2012 ALL STATE TEAMS
2011 ALL STATE TEAMS

2010 ALL STATE TEAMS
2009 ALL STATE TEAMS
2008 ALL STATE TEAMS
2007 ALL STATE TEAMS
2006 ALL STATE TEAMS
2005 ALL STATE TEAMS
2004 ALL STATE TEAMS

MEMBERS OF ALL STATE TEAMS WILL BE PRESENTED THEIR AWARDS AT THE MHSIBCA ANNUAL AWARDS BANQUET ON APRIL 27 - ROYAL SCOT LANES IN LANSING

PLEASE NOTE: The All State Team Selection Committee wishes to thank all of the Coaches who submitted applications for the All State Teams. Once again, they would like to point out that several student/athletes who might have been eligible for All State did not have applications sent in by their coaches. Also, some applications were incomplete, with official documents missing. This caused some student/athletes to have lower point totals. The committee had to review more than 250 applications, but there are nearly 5,000 student/athletes involved in High School Bowling. Some teams have more than five members due to ties in point totals, as there were no fractions involved in placements.


GRADUATING SENIOR BOYS ALL ACADEMIC (in Excel)
GRADUATING SENIOR GIRLS ALL ACADEMIC (in Excel)


BOYS DIVISION 1

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 1 BOYS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Josh Kukla Grandville 11
Jacob Kersten Clarkston 10
Andrew Venturini Utica 12
Jimmy Mitchell Grand Haven 9
Anthony Taormina Sterling Heights Stevenson 11
     

Second Team

   
Alex Stilwill Hudsonville  12
Justin Taylor Dakota 11
Eric Wagner Clarkston 12
Eric Buck Rockford 10
Kyle Hayes L'Anse Creuse North 10

Jordan Kaufman

Rockford 11
     

Third Team

   
Jonathan Bratton Walled Lake Central 11
Vince Papais Sterling Heights Stevenson 12
Joe Alvord Novi Catholic Central 11
Joey McNeil Utica 12
Derek Anstey East Kentwood 12
Jack Herndel Howell 12
Travis Schreer Hudsonville 11

 

BACK TO TOP

BOYS DIVISION 2

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 2 BOYS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Alex Ouellette Bay City John Glenn 12
Corey Daniels Jackson Northwest 12
Alec Nunn Warren Fitzgerald 12
Brian Lewis Jackson Northwest 11
Cody Wilkins Tecumseh 11
     

Second Team

   
Michael Hart Parma Western 12
Cody Vincent Owosso 12
Tyler Fields Marysville 11
Collin Rickey Richland Gull Lake 12
Jared Edgerton Richland Gull Lake 12
     

Third Team

   
Andrew Mullikin Parma Western 11
Leon Hutchcraft Annapolis 12
Brandon Richard Flint Kearsley 11
Cal Wykes Swartz Creek 12
David Northouse Byron Center 9
Anthony Kelley Flint Kearsley 11

BACK TO TOP


BOYS DIVISION 3

 

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 3 BOYS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Ryan Lovett Otsego 12
Calvin Kerr Pinconning 12
Zach Ulicny Jackson Lumen Christi 11
Chad Thayer Jackson Lumen Christi 11
Sam Brandt Fremont 11
     

Second Team

   
Mike Margol Fremont 11
Jeremy Pikaart Fremont 12
Zakary Vanarman Marshall 12
Matt Nicoson Jackson Lumen Christi 11
Matt Klomp Unity Christian 12
     

Third Team

   
Robbie McKinnon Birch Run 10
John Kortz Napoleon 9
Michael Carstens Bridgeport 12
Luke Ford Otsego 10
Kameron Mak Birch Run 10
     

 

BACK TO TOP

BOYS DIVISION 4

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 4 BOYS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Alex Darga Rogers City 11
Kyle Tuttle St. Charles  9
Austin Kraemer Gabriel Richard Riverview 10
Josh VanCampen Hanover Horton 12
Kadean Greer Ithaca 12
     

Second Team

   
Zach Barr Gabriel Richard Riverview 12
Cody Johnston Sandusky 9
Dan Rios Hemlock 11
Zach White Hanover Horton 9
Tyler Licking Jackson Vandercook Lake 10
     

Third Team

   
Bailey Budnik Rogers City 10
Nolan Kinchsular Grass Lake 11
Corey Grulke Rogers City 10
Scott Vacek Hanover Horton 10
Donald Carl Ithaca 12
     
     


BACK TO TOP


GIRLS DIVISION 1

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 1 GIRLS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Julia Huren  Westland John Glenn 10
Jessica Pate Westland John Glenn 11
Taylor Davis  Davison  9
Nicole Mikaelian Dakota  12
Allison Morris Ann Arbor Huron 11
     

Second Team

   
Renee Spicuzza Stevenson  12
Victoria Clawson  Howell 12
Olivia Cabildo Westland John Glenn 11
Samantha Gainor  Lanse Creuse North  10
Candyce Bradley Farmington Harrison 9
     

Third Team

   
Sarah Forton Dakota  12
Courtney LeBlanc Lake Orion 12
Lindsey Farris Wyoming  11
Sydney Ohl Saline 12
Elizabeth Ireland  Eisenhower  12

BACK TO TOP


GIRLS DIVISION 2

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 2 GIRLS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Lauren Mckowen Tecumseh 12
Jordan Richard Tecumseh 12
Haley Richard Tecumseh 12
Alysha Sobek Gaylord 12
Samantha Knight Richland Gull Lake 12
     

Second Team

   
Hannah Ploof Flint Kearsley 10
Kayla Emmendorfer Flint Kearsley 11
Katelynn Maxwell Flint Kearsley 12
Ciarra Landry Charlotte 12
Sabrina Yearling Jackson Northwest 12
     

Third Team

   
Mandy Kingsbury Jackson Northwest 12
Chelsea Daniels Jackson Northwest 11
Danielle Doolan Flint Kearsley 11
Morgan Hatton South Lyon 12
Sabine Hutter Ladywood 12
     

BACK TO TOP


GIRLS DIVISION 3

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 3 GIRLS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Noelle Scheuer Richmond 12
Heather Bruci Richmond 12
MacKenzie Cadaret Wyoming Kelloggsville 12
Cathy Mathews Jackson Lumen Christi 10
Brianna Pitre Carrollton 12
     

Second Team

   
Amber Carpenter Birch Run 11
Sierra Howes Corunna 11
Joni Wirtz Pennfield 9
Paige Kortz Napoleon 9
Billie Harrington Frankenmuth 11
     

Third Team

   
Kendra Grandy Birch Run 9
Payton Dickson Richmond 12
Kathryn Pilczuk Catholic Central 12
Katie Ambs Jackson Lumen Christi 11
Taylor England Pennfield 12
Kira Tyler Pennfield 12

BACK TO TOP

GIRLS DIVISION 4

2013-2014 ALL STATE TEAM DIVISION 4 GIRLS
     

NAME

SCHOOL

GRADE
     

First Team

   
Jessica Bunch Jackson Vandercook Lake 12
Malloree Ambs Jackson Vandercook Lake 12
Melissa Sleda Sandusky 12
Kelsea Reichard Jackson Vandercook Lake 12
Keri Molloy Sandusky 11
     

Second Team

   
Rebecca Bannasch Rogers City 11
Alana Wirgau Rogers City 10
Emma Davis Hanover-Horton 10
Nicole Bannasch Rogers City 12
Paige Huebel Oscoda 11
Stephanie Danklefsen Ravenna 12
     

Third Team

   
Cassidy Crabtree Jackson Vandercook Lake 10
Micaela Razo Harbor Beach 10
Leslie Williams Sandusky 10
Amanda Lowe Grass Lake 12
Alainey Embury Grass Lake 12
     

 

2014 BOYS SENIOR ALL ACADEMIC TEAM

                                        
NAME SCHOOL
Nolan Kavanagh De La Salle Collegiate
Patrick McBride Dakota
Shlomo Honig Walled Lake Northern
Adam Gould North Farmington H.S.
Gregory Nelson Wyoming
Andrew Venturini Utica
Steven Golm Howell
Garret Endres Anchor Bay
Clark VandenBossche North Farmington H.S.
Jake Peyerk Romeo
Vince Papais Sterling Heights Stevenson
Derek Anstey East Kentwood
Joey McNeil Utica
Alex Stilwill Hudsonville 
Alex Marinkovski Romeo
Matt Minaudo De La Salle Collegiate
Kenneth Holmes Jackson High
Pat Langan Walled Lake Central
Shawn Tally De La Salle Collegiate
Michael Cleve Brother Rice
Nathan Thoman Portage Northern
Benjamin Butgereit East Kentwood
Jacob Earl Divine Child
Brock Walquist Center Line
Dylan Chaffin Lake Shore
Michael Hart Parma Western
Eddie Kurak Center Line
Corey Daniels Jackson Northwest
Cobi Metzger Sturgis
Cal Wykes Swartz Creek
Cody Lowry Lake Shore
Cody Vincent Owosso
Jodan Dietz Marysville
James Blauwkamp Unity Christian
Zakary Vanarman Marshall
Zach Barr Gabriel Richard Riverview
Reed Baker Jonesville

 

BACK TO TOP

2014 GIRLS SENIOR ALL ACADEMIC TEAM

NAME

SCHOOL

Jennifer Kelly Chippewa Valley 
Sara Abraham Walled Lake Central
Lindsey Harms Wyoming 
Elizabeth Putti  Groves 
Maria Osinski  Stevenson 
Jill Davidson  North Farmington 
Magann Dykema Muskegon Mona Shores
Rae'ven Turner  North Farmington 
Kenzey Lord Carman Ainsworth 
Sarah Forton Dakota 
Alyssa McConomy  Hudsonville
Kasey Eaton Grandville 
Renee Spicuzza Stevenson 
Tiffany Paraventi  Stevenson 
Morgan McCloughan Jackson
Shelby Dear  Caledonia 
Sydney Ohl Saline
Amy Doig  North Farmington 
McKenna Birch  Muskegon Mona Shores
Hannah Holeton  Lanse Creuse North 
Catherine Pardington  Stevenson 
Daniela Perez Belleville
Nicole Mikaelian Dakota 
Megan Wekwert  Saginaw Heritage 
Ashley Renock  Lanse Creuse North 
Haley Holeton  Lanse Creuse North 
Liz Yskes  Grandville 
Sierra Lasky Jackson Northwest
Sabine Hutter Ladywood
Heidi Martin Holly
Haley Delestowicz Bay City Western
Rebecca Iversen Flint Kearsley
Samantha Knight Richland Gull Lake
Alysha Sobeck Gaylord
Sabrina Yearling Jackson Northwest
Veronica Estigoy Ladywood
Brianna Lindsey Sturgis
Katelynn Maxwell Flint Kearsley
Amelie Ferdais Byron Center
Rebecca Wildt South Lyon
Cheyenne Bolenbaugh Parma Western
Mackenzie Visga Marysville
Mariah Schlabach Sturgis
Claudia Gielda Bay City Western
Haley Richard Tecumseh
Courtney Domijan Center Line
Kathryn Pilczuk Catholic Central
Brianna Pitre Carrollton
Noelle Scheuer Richmond
Kira Tyler Pennfield
Erin Longo Catholic Central
Angela Ritter Frankenmuth
Jessica Bunch Jackson Vandercook Lake
Malloree Ambs Jackson Vandercook Lake
Melissa Sleda Sandusky
Nicole Bannasch Rogers City
Alainey Embury Grass Lake
Leslie Ann Osborn Hillsdale
Amanda Steinbis Bad Axe
Melanie Vandenberg Elk Rapids
Samantha Swanson Ravenna
Leah Near St. Louis
Emily Heitsch St. Louis
Candice Woodcock St. Louis
Brooke Tubbs St. Louis

 

 

BACK TO TOP

Home